Plant_Science_files/Stocking Rate Lesson
Download
Report
Transcript Plant_Science_files/Stocking Rate Lesson
Stocking Rate
Terms
Animal Unit (AU) - equivalent to a 1,000lb cow
1000lb = 1.0 AU
- 1200lb = 1.2 AU
Animal Unit Month (AUM) - amount of forage
eaten by 1 AU in 1 month
1 AUM = 780lb fry forage
Animal Unit Day (AUD) - amount of forage
eaten by 1 AU in 1 day
1 AUD = 26 lb dry forage
AUM’s Available
Studies have found the average AUM’s
produced per acre by different range sites
based on range condition.
Example: Sandy in excellent condition = 0.9
AUM/acre; Sandy in Good Condition = 0.7 AUM/acre
Available AUM’s = # Acres X AUM’s / Acre
200 acres of Sandy in excellent condition would be:
200 acres X 0.9 AUM/acre = 180 AUM’s available
Landowner may wish to save a % for wildlife
AUM’s Available Examples
200 acres Sandy in excellent condition (0.9)
Aum/acre
200 X 0.9 = 180 AUM available
320 acres Silty in good condition (1.2
AUM/acre and 160 Silty Overflow in excellent
condition (1.6 AUM/acre)
320 X 1.2 = 384 AUM’s
160 X 1.6 = 256 AUM’s
384 + 256 = 640 AUM’s Available
AUM’s Available Examples
200 acres Sands in good condition (0.7
AUM/acres) and 400 acres Choppy Sands in
excellent condition (0.6 AUM/acre) The
landowner wishes to save 10% of forage for
wildlife
200 X 0.7 = 140 AUM’s
400 X 0.6 = 240 AUM’s
140 + 240 = 380 AUM’s X 10% = 38 AUM’s
380 - 38 = 342 AUM’s Available
AUM’s Needed
AUM’s needed = #head X AU/head X months
Grazing 200 cows (1.2 AU/cow) from May 1 to
October 1 and 10 bulls (1.6 AU/bull) from May
1 to July 15
200 X 1.2 X 5 = 1200 AUM’s
10 X 1.6 X 2.5 = 40 AUM’s
1200 + 40 = 1240 AUM’s needed
Stocking Rate Check
Stocking rate (number of animals grazing)
should be changed if the difference between
AUM’s available and AUM’s needed is greater
than 10% of AUM’s available
Increase stocking rate if there are more AUM’s
available than needed
Decrease stocking rate if there are more AUM’s
needed than available
Stocking Rate Check Example
320 acres Sandy in good condition (0.7
AUM/acre) and 180 acres Sands in excellent
condition (0.9 AUM/acre) Grazing 50 cows
(1.3 AU/cow) from May 15 to October 15 and
2 bulls (1.5 AU/bull) from June 1 to August 1
320 X 0.7 = 224
180 X 0.9 = 162
224 + 162 = 386 AUM’s Available
50 X 1.3 X 5 = 325
2 X 1.5 X 2 = 6
325 + 6 = 331 AUM’s needed
386 - 331 = 55 AUM’s difference
Increase Stocking Rate
Stocking Rate Check Example
1000 acres Silty in excellent condition (1.5
AUM/acre) Grazing 285 cows (1.2 AU/cow)
from May 1 to September 1. The landowner
wishes to save 15% of forage for wildlife.
1000 X 1.5 = 1500 X 15% = 225
1500 - 225 = 1275 AUM’s Available
285 X 1.2 X 4 = 1368 AUM’s needed
1368 - 1275 = 93 AUM’s difference
No change needed in stocking rate